Stomatologia

IMPLANTY

Implantologia

Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia i każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Zostawienie pustego miejsca po zębie jest poważnym błędem. Zęby bowiem tworzą tak spójny zespół, że zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby kontaktować.
Uzupełniając braki zębów możemy oczywiście rozważać wiele metod odbudowy, począwszy od k tradycyjnych protez wyjmowanych, które są najkorzystniejszą pod względem cenowym inwestycją w rekonstrukcję. Można również wykonać most protetyczny, ale wymaga to opracowania zębów sąsiadujących z luką, czyli ich bezpowrotnego pomniejszenia i schowania pod korony.

Jedną z coraz częściej wykorzystywanych technik jest umieszczenie w kości implantu, czyli sztucznego korzenia. Na takiej solidnej podstawie można wykonać odbudowę pojedynczego zęba lub oprzeć mostek odbudowujący kilka zębów. Implant może również służyć za element dający wsparcie i stabilizację dla protezy całkowitego bezzębia.

Implant to mała metalowa śrubka wykonana w tytanu, która zastępuje korzeń zęba. Kształt i wielkość ma zbliżoną do naturalnego.
Współczynnik powodzenia implantów stomatologicznych jest wysoki i szacuje się go obecnie na poziomie 98-99%. Długookresowe powodzenie zawdzięczamy tytanowi z którego wykonane są wszczepy, przy czym cały czas nowe technologie oraz wspólne doświadczenia medycyny i fizyki umożliwiają ewolucję współczesnych systemów implantów. Zarówno część umieszczona w kości jak i rozwiązania konstrukcji protetycznych dynamicznie nadążają nad stawianymi coraz wyżej poprzeczkami przez chirurgię i kosmetykę.

Implanty są godne promowania i nie ma bez nich współczesnego gabinetu dentystycznego. To jednak narzędzie które musi znajdować się w odpowiedzialnych rękach zarówno lekarza jak i pacjenta. Bez wątpienia ogromnie ważnym elementem całej stomatologii są wymagania estetyczne. Bez stabilnego poziomu kości nie ma stabilnego poziomu dziąsła i estetycznego profilu wokół korony. Implant musi więc szanować procesy biologii kości, a jego budowa i połączenie z koroną musi spełniać wymogi jakie stawia mu współczesna koncepcja ochrony tkanek. Takich systemów jest niestety tylko kilka spośród kilkuset obecnych na światowych rynkach. Pacjenci nie są w stanie zapoznać się samodzielnie w wieloma problemami - dlatego tak istotne jest zaufanie i rekomendacje lekarza, który wybierze odpowiedni system.

Systemy implantologiczne klasy premium nie należą do najtańszych, ale też podążanie za tanimi ofertami może skończyć się utratą implantu nawet w ciągu 2-3 lat. W naszym gabinecie stosujemy tylko najbardziej renomowane systemy implantologiczne na świecie dające dożywotnia gwarancje na swoje produkt.

Punktem wyjścia do planowania prac na implantach u każdego pacjenta jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej mającej stanowić podłoże dla wszczepu. Każdy implant musi mieć warstwę 1,5-2,0mm kości wokół siebie, żebyśmy dali mu szansę długotrwałego przeżycia.

bezzębie całkowite szczęki lub żuchwy brak pojedynczego zęba braki zębowe o różnej rozległości w żuchwie i szczęce brak zawiązka/ zawiązków zębów stałych nietolerowanie tradycyjnych protez wyjmowanych

IMPLANTY

Wskazania

IMPLANTY

Opis zabiegu

Dokładne badanie

Wprowadzanie implantu stomatologicznego

Zakładanie łącznika

Osadzanie uzupełnienia i ponowne badanie

Pierwszy etap leczenia implantologicznego stanowi rozmowa z lekarzem stomatologiem, po której następuje dokładne badanie stomatologiczne. Przeprowadza się badanie rentgenowskie kości, aby ocenić stan tkanki kostnej i określićpołożenie implantu stomatologicznego. Pobiera się wycisk, który stanowi odbicie kości i istniejących zębów, będąc ważną podstawą dla dalszego planowania leczenia.
W zależności od sytuacji klinicznej są dwie możliwości przebiegu leczenia implantologicznego. W przypadku zabiegu jednoetapowego wszczepia się implant stomatologiczny, po czym zakłada się na niego łącznik tymczasowy. W przypadku procedury dwuetapo-wej wszczepia się implant, pokrywa go dziąsłem i pozostawia do wygojenia. Łącznik zakłada się dopiero po pewnym czasie (patrz niżej). W obu przypadkach zakłada się koronę tymczasową, po czym następuje okres gojenia, wynoszący maksymalnie trzy miesiące w przypadku żuchwy i sześć miesięcy w przypadku szczęki. W niektórych przypadkach możliwe jest natychmiastowe obciążenie implantu. Zależy to jednak od stanu kości.
W przypadku leczenia jednoetapowego po zrośnięciu się implantu z tkanką kostną zastępuje się łącznik tymczaso-wyłącznikiem ostatecznym. Jeśli stosuje się leczenie dwuetapowe, etap drugi obejmuje wykonanie niewielkiego nacięcia, pozwalające-go na odsłonięcie implantu i założenie łącznika. Po przykręceniu łączników pobiera się kolejny wycisk.
Po wykonaniu korony lekarz mocuje ją po prostu do implantu stomatologicznego. Zwykle następuje potem kilka wizyt kontrolnych, mających na celu ocenę funkcjonalności i estetyki. I to wszystko. Różnica pomiędzy zębami własnymi i nowym zębem na implancie jest praktycznie niedostrzegalna.

IMPLANTY

Pielęgnacja

Zęby i implanty dentystyczne należy dokładnie myć co najmniej 2 razy dziennie. Implant stomatologiczny czyścimy za pomocą specjalnej szczoteczki do zębów, którą poleci Państwu nasz doświadczony stomatolog. Następnie używamy nici do zębów.

Dla osób posiadających implanty stomatologiczne stosowanie nici dentystycznej jest szczególnie ważne. Korona porcelanowa łączy się z implantem stomatologicznym głęboko pod dziąsłem, gdyż jedynie takie rozwiązanie zapewnia maksymalną estetykę. Konsekwencją jest zaleganie płytki nazębnej, której nie można usunąć szczoteczką, a jedynie nitką dentystyczną.. Oprócz tego należy poddawać się okresowemu profesjonalnemu oczyszczaniu powierzchni zębów z kamienia nazębnego.

Poważne zaniedbania higieniczne niosą ze sobą szereg konsekwencji, w skrajnych sytuacjach mogą nawet doprowadzić do utraty implantu stomatologicznego. Permanentne zaleganie płytki nazębnej w okolicy implantu stomatologicznego może doprowadzić do tak zwanego zapalenia okołoimplantowego, które w dużym uproszczeniu jest odpowiednikiem zapalenia przyzębia (paradontozy) zębów żywych. Bardzo niebezpieczne jest również doprowadzenie do stanu zapalenia dziąseł. W przypadku powstania zapalenia organizm może zareagować na implant zębowy jak na ciało obce i odrzucić go lub naruszyć jego stabilność. Regularne wizyty u dentysty.

Lekarza stomatologa w gabinecie stomatologicznym powinno odwiedzać się 2 razy w roku. Wtedy lekarz stomatolog bada poziom higieny jamy ustnej, stan implantów zębowych, ewentualnie diagnozuje choroby jamy ustnej. Podczas regularnych wizyt można wykryć niedostateczną dbałość samego Pacjenta o implanty stomatologiczne i ewentualne komplikacje z tym związane. Tylko wczesna i skuteczna terapia prewencyjna zabezpieczy przed odrzuceniem implantu stomatologicznego.